Ze świata 25 kwietnia 2020

CEV pomoże federacjom

Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (CEV) podjęła szereg decyzji dotyczących finansów oraz rozgrywek.

Przede wszystkim zarząd CEV zatwierdził swoisty „Plan Marshalla” dla europejskiej siatkówki. Plan obejmuje szereg środków uwzględniających inwestycje i ulgi w wysokości około 11,5 mln euro.

– Zdrowie sportowców, trenerów, kibiców, oficjeli, organizatorów i wszystkich osób związanych z naszą dyscypliną pozostaje na tym etapie naszym najwyższym priorytetem i dlatego musi przeważać nad wszystkimi pozostałymi interesami – powiedział Prezydent CEV Aleksandar Boričić. – Siatkówka to sport zespołowy i wiemy, jak ważne jest trzymanie się razem jako jedna drużyna i okazywanie solidarności z członkami naszego zespołu. Zasada ta staje się jeszcze ważniejsza podczas takiego kryzysu. Dzięki temu historycznemu „Planowi Marshalla” upewniamy się, że kiedy ta wymuszona przerwa się skończy, nasza siatkarska rodzina wznowi działalność z jeszcze większym entuzjazmem i pozytywną energią. Nie ma wirusa ani innych przeciwności, które mogłyby ugasić ogień tej pasji, która sprawia, że nasze serca biją dla siatkówki.

Zarząd CEV zdecydował się też odwołać pozostałą część europejskich pucharów, w tym Superfinały Ligi Mistrzów i Mistrzyń zaplanowane na 16 maja w Berlinie, po tym jak wybuch pandemii koronawirusa wstrzymał te zawody w marcu. Niezależnie od niemożności ukończenia sezonu, zarząd zgodził się przyznać ponad 80% przewidywanej puli nagród drużynom z trzech pucharów.

Ponadto zarząd CEV już zobowiązał się do utrzymania nagrody pieniężnej na edycję 2020/21 europejskich pucharów i zatwierdził dodatkowe wsparcie dla klubów na nadchodzący sezon.

Odwołano tegoroczne edycje Europejskiej Złotej i Srebrnej Ligi, planowaną początkowo na koniec maja i czerwiec. Plan odnosi się również do kwalifikacji do Mistrzostw Europy EuroVolley 2021, a CEV opracowuje środki mające ułatwić organizację meczów u siebie i na wyjeździe, a także określa przedział czasowy ich ewentualnego przeprowadzenia w styczniu 2021 r. Ostateczna decyzja w tym zakresie na zapaść do 1 lipca.